Find What You’re Looking For
PULSAR 150 SD
Ride on! Pulsar 150 promises performance like none other. Enjoy class-leading 10.3 kW (14 PS) power and enhanced 13.25 Nm torque with our patented DTS-i technology. Grab attention as you ride by, from a muscular tank with aerodynamic fairings and twin-tone decals that add a sporty touch. A wolf-eyed headlamp, alloy wheels and stylish LED tail lamp speak of your sporty character.
Quick highlights
Displacement
149.50 cc
Transmission
Manual
Fuel Type
Petrol

Hassle Free Delivery
Peace of mind
Best Buying Experience
We share happiness
After-Sale Service
Best Service Offered
Detailed Specifications
| Type | 4-Stroke, 2-Valve, Twin Spark BSVI Compliant DTS-i FI Engine |
| Max Power | 10.3 kW (14 PS) @ 8500 rpm |
| Max Torque | 13.25 Nm @ 6500 rpm |
| Displacement | 149.50 cc |
| Starting | Electric & Kick Start |
| Transmission | 5 Speed |
| Engine Type | Single cylinder, 4 stroke, DOHC/SOHC/Twin Spark, 2-4 Valve, Oil/Liquid Cooled, FI/DTS-i |
| Max Power | 10.3 kW – 29.4 kW (14 PS – 40 PS) @ 8500–9750 rpm |
| Max Torque | 12.5 Nm – 35 Nm @ 6500–8000 rpm |
| Displacement | 149.01 cc – 373.3 cc |
| Transmission | 5/6 Speed Constant Mesh |
| Clutch |
| Brake Size Front | 260 mm Disc |
| Brake Size Rear | 130 mm Drum |
| Tyre Front | 80/100 x 17, 46P Tubeless |
| Tyre Rear | 100/90 x 17, 55P Tubeless |
| Brake Type Front | Disc |
| Brake Type Rear | Drum |
| System | DC, 12V, 8Ah VRLA |
| Head Lamps | 35/35 W with 2 Pilot Lamps, With AHO (Auto Headlamp On) |
_1759836728.png)
Disc Brake & Tubeless Tyres
Improved control and responsive braking from a 260mm front disc and 130mm rear drum brake, coupled with tubeless tyres for safe rides within city limits or confident spins beyond.
Nitrox Twin Suspension & Wider Tyres
Overcome terrain challenges and tricky riding patches with increased stability from advanced 5-way adjustable rear shock absorbers. The telescopic front fork with anti-friction bushing and a 1345mm broad wheelbase improve comfort for both rider and pillion.
4 Stroke DTSi Twin-Spark 150 cc Engine
Ride easily through jams and zoom past open freeways, with a revolutionary DTSi engine which deliver superior power and of torque. A digital CDI unit and the twin spark system ensure optimal fuel combustion and stable power delivery.
Exhaust EC
Leave crowds behind with better pick up from advanced Exhaust EC which boosts torque even at low RPM.
12 V full DC headlamp
Ride by night with clear visibility from a 12V full DC headlamp that throws a consistent beam at any speed.

Speak with Us – Enquire Now!
HEAD OFFICE
# 1 Dib Ware House,
Al Quoz Industrial Area No # 4,
Near Al Ahli Driving School, Dubai (UAE)
INDIA OFFICE
L-19 Green Park Main,
New Delhi-110016 (INDIA)
Reach Us - Enquiry
Send Your Inquiry
Drop us a line and we’ll get back to you within 48 hours of business days.
Careers at RK Globals
Explore opportunities to grow with us and shape the future of global distribution.
Contact Info:
Give us a call or drop by anytime during our office hours. We endeavour to respond to all enquiries within 24-48 hours on business days and will be happy to answer your questions.