Find What You’re Looking For
PULSAR NS200
Command absolute power with our patented Triple Spark DTS-i 4V FI 6-speed gearbox engine that produces 18 kW (24.5 PS) of raw power and 18.74 Nm of torque. The advanced Liquid Cooling system ensures optimum performance at high temperatures.
Quick highlights
Displacement
199.5 cc
Transmission
Manual
Fuel Type
Petrol

Hassle Free Delivery
Peace of mind
Best Buying Experience
We share happiness
After-Sale Service
Best Service Offered
Detailed Specifications
| Type | 4-Stroke, SOHC 4-Valve, Liquid Cooled, Triple Spark, BSVI Compliant FI DTS-i Engine |
| Max Power | 18 kW (24.5 PS) @ 9750 rpm |
| Max Torque | 18.74 Nm @ 8000 rpm |
| Displacement | 199.5 cc |
| Wheel Base | 1363 mm |
| Length × Width × Height | 2017 mm × 804 mm × 1075 mm |
| Ground Clearance | 168 mm |
| Suspension Front | Telescopic with Anti-friction Bush |
| Kerb Weight | 159.5 kg |
| Fuel Tank (Reserve / Usable) | 12 L |
| Suspension Rear | Nitrox mono shock absorber with Canister |
| Brake Size Front | 300 mm Disc |
| Brake Size Rear | 230 mm Disc |
| Tyre Front | 100/80-17R Tubeless |
| Tyre Rear | 130/70-17R Tubeless |
| Brake Type Front | Single Channel ABS |
| Brake Type Rear | Hydraulic Disc |
| System | 12V Full DC MF |
| Battery | 12V – 8Ah VRLA |
| Head Lamps | H4 Blue Tinge (12V 55/60W), With AHO (Auto Headlamps On) |

Nitrox Mono Suspension
Track long rides comfortably or tread over challenging routes with ease, from high-performance suspension that cancels interference from unfriendly terrain.
4-Stroke, SOHC 4-Valve, Liquid Cooled, Triple Spark, BSVI Compliant FI DTS-i Engine
Steer 18.74 kW (24.5 ps) of raw power from a patented, advanced DST-I engine, coupled with increased throttle response and pick-up to pace past tricky situations.
Uber Responsive ABS
Ride fearless of surprises, from wet roads to rubble patches. ABS coupled with a 300mm front disc and 230mm rear disc instinctively bring you to a clean stop.
Perimeter Frame
Experience sharp handling as you cut past busy lanes or lean in on sharp turns, from a specially designed high-stiffness, low-flex perimeter frame that boosts riding stability.
Fuel Injection
Uninterrupted power from fuel injection, so your engine never lets you down in any riding situation.

Speak with Us – Enquire Now!
HEAD OFFICE
# 1 Dib Ware House,
Al Quoz Industrial Area No # 4,
Near Al Ahli Driving School, Dubai (UAE)
INDIA OFFICE
L-19 Green Park Main,
New Delhi-110016 (INDIA)
Reach Us - Enquiry
Send Your Inquiry
Drop us a line and we’ll get back to you within 48 hours of business days.
Careers at RK Globals
Explore opportunities to grow with us and shape the future of global distribution.
Contact Info:
Give us a call or drop by anytime during our office hours. We endeavour to respond to all enquiries within 24-48 hours on business days and will be happy to answer your questions.