Find What You’re Looking For
PULSAR 125
Bring on the thrill with the most powerful 125cc bike. Meet the iconic Pulsar with a modern twist. Styled with infinity twin-strip LED tail lamps, striking neon highlights on the tank, grab rail and black alloys, the Pulsar 125 lets you steal the show wherever you go.Grab attention as you ride by, from a muscular tank with aerodynamic fairings and twin-tone decals that add a sporty touch. A wolf-eyed headlamp, alloy wheels and stylish LED tail lamp speak of your sporty character.
Quick highlights
Displacement
124.4 cc
Transmission
Manual
Fuel Type
Petrol
_1759834649.png)
Hassle Free Delivery
Peace of mind
Best Buying Experience
We share happiness
After-Sale Service
Best Service Offered
Detailed Specifications
| Type | 4-Stroke, DTS-i |
| Max Power | 8.6 PS @ 8500 rpm |
| Max Torque | 10.8 Nm @ 6500 rpm |
| Displacement | 124.4 cc |
| Wheel Base | 1320 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Suspension Front | Telescopic front fork with anti-friction bush, Stroke 135 mm |
| Suspension Rear | Twin Gas Shock |
| Kerb Weight | 140 kg |
| Fuel Tank (Reserve / Usable) | 11.5 L |
| Brake Size Front | 240 mm Disc |
| Brake Size Rear | 130 mm Drum |
| Tyre Front | 80/100-17 Tubeless |
| Tyre Rear | 100/90-17 Tubeless |
| Brake Type Front | Disc |
| Brake Type Rear | Drum |
| System | 12 V Full DC |
| Battery | DC, 12V, 8Ah VRLA |
| Head Lamps | 35/35 W HS-1 |
_1759833942.png)
All New Graphics with Tank Flaps
2021 Edition Pulsar 125 Disc with new Striking neon highlights graphics and tank flaps giving the bike a premium sports bike appearance.
Safety
Pulsar 125 is equipped with a 240 mm ventilated front disc brake that ensures quicker and safer braking. The bike also boasts of a light beam at all speeds and great day-night visibility. The beefed-up frame with 1320 mm wheelbase and tubeless tyres further add...
Performance
Pulsar 125 Neon is the most powerful bike in its class. Patented technologies like DTS-i and provide the Pulsar with class-leading 8.68 kW (11.8 PS) Power and enhanced 10.8 Nm torque for an unmatched pick up for the signature Pulsar rush.
Nitrox Suspension
Great Handling and Stability for Rides as well as Pillon with Adjustable Nitrox Rear Shock Absorbers in new edition Pulsar 125.
Sleek Body Design
Pulsar 125 Disc come with a sleek body designed for best comfort for city and long highway rides as well. Durably built in Frames with a touch of sporty looks.

Speak with Us – Enquire Now!
HEAD OFFICE
# 1 Dib Ware House,
Al Quoz Industrial Area No # 4,
Near Al Ahli Driving School, Dubai (UAE)
INDIA OFFICE
L-19 Green Park Main,
New Delhi-110016 (INDIA)
Reach Us - Enquiry
Send Your Inquiry
Drop us a line and we’ll get back to you within 48 hours of business days.
Careers at RK Globals
Explore opportunities to grow with us and shape the future of global distribution.
Contact Info:
Give us a call or drop by anytime during our office hours. We endeavour to respond to all enquiries within 24-48 hours on business days and will be happy to answer your questions.