Find What You’re Looking For
PULSAR RS200
Ace the race with 18 KW (24.5 PS) of raw power @ 9750 rpm, thanks to our patented Triple Spark DTS-i 4V FI engine. The engine has an advanced liquid cooling system that ensures optimum performance at all times, even at extremely high temperatures.
Quick highlights
Displacement
199.5 cc
Transmission
Manual
Fuel Type
Petrol

Hassle Free Delivery
Peace of mind
Best Buying Experience
We share happiness
After-Sale Service
Best Service Offered
Detailed Specifications
| Type | Fuel Injection System, Triple Spark 4-Valve 200cc BSVI DTS-i FI Engine, Liquid Cooled |
| Max Power | 18 kW (24.5 PS) @ 9750 rpm |
| Max Torque | 18.7 Nm @ 8000 rpm |
| Displacement | 199.5 cc |
| Wheel Base | 1345 mm |
| Length × Width × Height | 1999 mm × 765 mm × 1114 mm |
| Ground Clearance | 157 mm |
| Suspension Front | Telescopic with anti-friction bush |
| Kerb Weight | 166 kg |
| Fuel Tank (Reserve / Usable) | 13 L |
| Suspension Rear | Nitrox mono shock absorber with Canister |
| Brake Size Front | 300 mm dia disc |
| Brake Size Rear | 230 mm dia disc |
| Tyre Front | 100/80-17 52P Tubeless |
| Tyre Rear | 130/70-17 62P Tubeless |
| Brake Type Front | Dual Channel ABS |
| Brake Type Rear | Disc with ABS |
| System | 12 V Full DC MF |
| Head Lamp (Low Beam) | 65W High beam Projector |
| Head Lamp (High Beam) | 55W Low beam Projector |
| Battery | 12V, 8Ah VRLA |

Liquid Cooling
Advanced liquid cooling system for seamless performance
Triple Spark 4-Valve DTS-i Engine
Spear past the city crowd, with an advanced 199.5cc DTS-I engine that’s built for speed, coupled with technology that makes dabbling in city traffic as effortless as gameplay.
Perimeter Frame
Lean into speed with maximum control and riding stability from a specially-designed perimeter frame.
ABS
Rev to new speeds and leave competition on the road behind, with ABS coupled with a 300mm front disc and 230mm read disc brake to cut to a safe halt.
Race Exhaust
Let out a throaty roar each time you hit the finish line, or to announce you’re around the block.

Speak with Us – Enquire Now!
HEAD OFFICE
# 1 Dib Ware House,
Al Quoz Industrial Area No # 4,
Near Al Ahli Driving School, Dubai (UAE)
INDIA OFFICE
L-19 Green Park Main,
New Delhi-110016 (INDIA)
Reach Us - Enquiry
Send Your Inquiry
Drop us a line and we’ll get back to you within 48 hours of business days.
Careers at RK Globals
Explore opportunities to grow with us and shape the future of global distribution.
Contact Info:
Give us a call or drop by anytime during our office hours. We endeavour to respond to all enquiries within 24-48 hours on business days and will be happy to answer your questions.