Find What You’re Looking For
PULSAR NS160
Ace the race with the twin spark DTS-i FI engine which produces 12.7 kW (17.2 PS) power and 14.6 Nm of peak torque. The advanced Oil Cooling system ensures optimum engine performance even at high temperatures.
Quick highlights
Displacement
160.3 cc
Transmission
Manual
Fuel Type
Petrol
_1759837261.png)
Hassle Free Delivery
Peace of mind
Best Buying Experience
We share happiness
After-Sale Service
Best Service Offered
Detailed Specifications
| Type | Oil Cooled, Twin Spark, 4-Valve FI DTS-i Engine |
| Max Power | 12.7 kW (17.2 PS) @ 9000 rpm |
| Max Torque | 14.6 Nm @ 7250 rpm |
| Displacement | 160.3 cc |
| Transmission | 5-Speed constant mesh |
| Wheel Base | 1372 mm |
| Length × Width × Height | 2017 mm × 804 mm × 1060 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Suspension Front | Up Side Down Fork |
| Kerb Weight | 152 kg |
| Fuel Tank (Reserve / Usable) | 12 L |
| Suspension Rear | Nitrox mono shock absorber with Canister |
| Brake Size Front | Dual Channel ABS, 300 mm Disc |
| Brake Size Rear | 230 mm Disc (ABS) |
| Tyre Front | 100/80-17 52P Tubeless |
| Tyre Rear | 130/70-17 62P Tubeless |
| Brake Type Front | Dual Channel ABS |
| Brake Type Rear | ABS Disc |
| System | 12 V DC |
| Battery | 12V 4Ah VRLA |
| Head Lamps | H4 Blue Tinge (12V 55/60W), With AHO (Auto Headlamps On) |
_1759837179.png)
Dual Channel ABS Braking
Take charge of emergency braking with full confidence. ABS comes into action ensuring wheels do not lock or subsequently skid on any surface.
Tackle every turn with ease
Turn corners like a pro. Pulsar NS160 with its Perimeter Frame and high-performance Nitrox mono suspension offers an ultra-sharp handling experience.
Stronger Grip
Better stability & control with wider tyres (100/80-17 F, 130/70-17 R), avoiding slippage in wet & extreme conditions.
Oil Cooled, Twin Spark, 4-Valve FI DTS-i Engine
The advanced Oil Cooling system ensures thrilling performance at high temperatures and high speeds. Ace the race with the twin spark DTS-i FI engine which produces 12.7 kW (17.2 PS) power and 14.6 Nm of peak torque.

Speak with Us – Enquire Now!
HEAD OFFICE
# 1 Dib Ware House,
Al Quoz Industrial Area No # 4,
Near Al Ahli Driving School, Dubai (UAE)
INDIA OFFICE
L-19 Green Park Main,
New Delhi-110016 (INDIA)
Reach Us - Enquiry
Send Your Inquiry
Drop us a line and we’ll get back to you within 48 hours of business days.
Careers at RK Globals
Explore opportunities to grow with us and shape the future of global distribution.
Contact Info:
Give us a call or drop by anytime during our office hours. We endeavour to respond to all enquiries within 24-48 hours on business days and will be happy to answer your questions.