Find What You’re Looking For
PULSAR 150 TD
Equipped with a 260 mm ventilated front disc brake and ABS technology for ultra-safe braking performance. Ensure stability with a 1320 mm wheelbase & tubeless tyres. Announce your presence in style with a colour tone that makes a statement on the streets, twin discs, 37 mm front forks, a premium sporty split seat and split grab rails for the pillion.
Quick highlights
Displacement
149.50 cc
Transmission
Manual
Fuel Type
Petrol
Hassle Free Delivery
Peace of mind
Best Buying Experience
We share happiness
After-Sale Service
Best Service Offered
Detailed Specifications
| Type | 4-Stroke, 2-Valve, Twin Spark BSVI Compliant DTS-I FI Engine |
| Max Power | 10.3 kW (14 PS) @ 8500 rpm |
| Max Torque | 13.25 Nm @ 6500 rpm |
| Displacement | 149.50 cc |
| Starting | Electric Start |
| Transmission | 5 Speed |
| Wheel Base | 1345 mm |
| Length x Width x Height | 2035 mm x 750 mm x 1115 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Suspension Front | Telescopic, 37 mm Conventional Fork |
| Suspension Rear | Twin Shock absorber, Gas filled with Canister |
| Kerb Weight | 150 kg |
| Fuel Tank (Reserve / Usable) | 15 L |
| Brake Size Front | 280 mm Dia. Disc |
| Brake Size Rear | 230 mm Dia. Disc |
| Tyre Front | 90/90 17 Tubeless |
| Tyre Rear | 120/80 17 Tubeless |
| Brake Type Front | Disc |
| Brake Type Rear | Disc |
| System | DC, 12V, 8Ah VRLA |
| Head Lamps | 35/35 W with 2 Pilot Lamps, With AHO (Auto Headlamp On) |
_1759835652.png)
4-stroke Twin-Spark DTSi Engine
Fired by a revolutionary 150cc DTSi air-cooled engine equipped with 2 spark plugs increasing power, intelligent Digital CDI unit for optimum combustion at variable loads and ExhausTec- Torque Expansion Chamber for enhanced pick up at low-speeds.
Tubeless Tyres and Alloy Wheels
Ride past mean terrains without a care with steady 17” alloy wheels and tubeless tyres which withstand high performance wear and tear to provide safety on any ride.
Wolf-eyed DC Headlamps with Twin Slit Tail Lamps
Stylishly designed with wolf-eyed 12V, DC headlamps and twin slit LED tail lamps that are hard to go unnoticed on the street
Nitrox Mono Suspension
Happily, cross over the most rugged tracks with the 5-step adjustable Nitrox Mono Suspension ensuring greater stability and balance on uneven terrains.
Dual Disc brakes
Skilfully captain your momentum with a larger 260mm ventilated front disc brake and a 230mm rear disc, mastering busy streets and open freeways with sheer ease.

Speak with Us – Enquire Now!
HEAD OFFICE
# 1 Dib Ware House,
Al Quoz Industrial Area No # 4,
Near Al Ahli Driving School, Dubai (UAE)
INDIA OFFICE
L-19 Green Park Main,
New Delhi-110016 (INDIA)
Reach Us - Enquiry
Send Your Inquiry
Drop us a line and we’ll get back to you within 48 hours of business days.
Careers at RK Globals
Explore opportunities to grow with us and shape the future of global distribution.
Contact Info:
Give us a call or drop by anytime during our office hours. We endeavour to respond to all enquiries within 24-48 hours on business days and will be happy to answer your questions.