Find What You’re Looking For
PULSAR 220 F
Get ready to slay the streets with the all new Pulsar 220F ABS Dagger Edge Edition.One look at the 220 F's, sporty, aggressive & muscular build and you’re pegged as riding the toughest street bike around.
Quick highlights
Displacement
149.01 cc
Transmission
Manual
Fuel Type
Petrol

Hassle Free Delivery
Peace of mind
Best Buying Experience
We share happiness
After-Sale Service
Best Service Offered
Detailed Specifications
| Type | 4-stroke, DTS-i, air-cooled, single cylinder |
| Max Power | 15.06 PS @ 9000 rpm |
| Max Torque | 12.5 Nm @ 6500 rpm |
| Displacement | 149.01 cc |
| Wheel Base | 1320 mm |
| Length × Width × Height | 2055 mm × 755 mm × 1170 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Suspension Front | Telescopic, with anti-friction bush |
| Kerb Weight | 143 kg |
| Fuel Tank (Reserve / Usable) | 15 L |
| Suspension Rear | 5-way adjustable Nitrox shock absorber |
| Brake Size Front | 240 mm Disc |
| Brake Size Rear | 130 mm Drum |
| Tyre Front | Tube-type – 2.75 × 17 |
| Tyre Rear | Tube-type – 100/90 × 17 |
| Brake Type Front | Disc |
| Brake Type Rear | Drum |
| System | 12 V Full DC |
| Head Lamp (Low Beam) | 35 W with 2 Pilot Lamps |
_1759844886.png)
Impressively Large Frame Design
New Pulsar 220F ABS with sporting new color, a premium split- sporty seat and a rear split grab rail.
Stylish Graphics and Design
Ge ready to slay the streets with the new stylish 2021 Edition Pulsar. A true style statement with a Sharper looks and performance redefined.
12 V Full DC Head Lamp
Clear visibility to even in the darkest of roads with Low - projector lamp 55W, High - Ellipsoidal lamp 55W, With AHO (Auto Headlamp On).

Speak with Us – Enquire Now!
HEAD OFFICE
# 1 Dib Ware House,
Al Quoz Industrial Area No # 4,
Near Al Ahli Driving School, Dubai (UAE)
INDIA OFFICE
L-19 Green Park Main,
New Delhi-110016 (INDIA)
Reach Us - Enquiry
Send Your Inquiry
Drop us a line and we’ll get back to you within 48 hours of business days.
Careers at RK Globals
Explore opportunities to grow with us and shape the future of global distribution.
Contact Info:
Give us a call or drop by anytime during our office hours. We endeavour to respond to all enquiries within 24-48 hours on business days and will be happy to answer your questions.