Find What You’re Looking For
PULSAR NS125 (LS)
Own the streets with unmatched performance. The 125 cc DTS-i engine delivers 8.82 kW (12 PS) of power and 11 Nm of torque, making it the most powerful beast in its segment.A mean machine that’s also an attention magnet. Glossy metallic paint, wolf-eyed headlamp & infinity twin-strip LED tail lamp. All combined for an eye-grabbing design.
Quick highlights
Displacement
124.45 cc
Transmission
Manual
Fuel Type
Petrol
_1759832497.png)
Hassle Free Delivery
Peace of mind
Best Buying Experience
We share happiness
After-Sale Service
Best Service Offered
Detailed Specifications
| Type | 4-Stroke, SOHC 4-Valve, Air Cooled, BSVI Compliant DTS-i Ei Engine |
| Max Power | 8.82 kW @ 8500 rpm |
| Max Torque | 11 Nm @ 7000 rpm |
| Displacement | 124.45 cc |
| Transmission | 5 Speed Constant Mesh |
| Wheel Base | 1353 mm |
| Length x Width x Height | 2012 mm x 810 mm x 1078 mm |
| Ground Clearance | 179 mm |
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Mono Shocks |
| Kerb Weight | 144 kg |
| Fuel Tank (Reserve / Usable) | 12 L |
| Brake Size Front | 240 mm Disc |
| Brake Size Rear | 130 mm Drum CBS |
| Tyre Front | 80/100-17 Tubeless |
| Tyre Rear | 100/90-17 Tubeless |
| Brake Type Front | Hydraulic Disc Brake |
| Brake Type Rear | Drum Brake (With CBS) |
| System | DC, 12V, 8Ah VRLA |
| Head Lamps | 12V, 35/35W |
_1759832232.png)
Agility for the street
Experience thrill while riding with ease and comfort. Enjoy perfect balance and comfort on any road with a 5-step monoshock suspension and beefed up perimeter frame.
Super powerful
Own the streets with unmatched performance. The 125 cc DTS-i engine delivers 8.82 kW (12 PS) of power and 11 Nm of torque, making it the most powerful beast in its segment.
Precision braking
Stay in control at all times with the anti-skid braking system in combination with a 240 mm front petal disc brake and a 130 mm rear drum brake.

Speak with Us – Enquire Now!
HEAD OFFICE
# 1 Dib Ware House,
Al Quoz Industrial Area No # 4,
Near Al Ahli Driving School, Dubai (UAE)
INDIA OFFICE
L-19 Green Park Main,
New Delhi-110016 (INDIA)
Reach Us - Enquiry
Send Your Inquiry
Drop us a line and we’ll get back to you within 48 hours of business days.
Careers at RK Globals
Explore opportunities to grow with us and shape the future of global distribution.
Contact Info:
Give us a call or drop by anytime during our office hours. We endeavour to respond to all enquiries within 24-48 hours on business days and will be happy to answer your questions.