Find What You’re Looking For
PULSAR 180
Designed to outperform in city challenges, the Pulsar 180 is powered by a twin-spark DST-i engine for better power delivery, practicality from improved mileage, a durable build and advanced features that easily put you ahead of competition.
Quick highlights
Displacement
178.06 cc
Transmission
Manual
Fuel Type
Petrol
_1760357957.jpg)
Hassle Free Delivery
Peace of mind
Best Buying Experience
We share happiness
After-Sale Service
Best Service Offered
Detailed Specifications
| Type | 4-stroke, DTS-i, air-cooled, single cylinder |
| Max Power | 17.02 PS @ 8500 rpm |
| Max Torque | 14.22 Nm @ 6500 rpm |
| Displacement | 178.06 cc |
| Wheel Base | 1345 mm |
| Length × Width × Height | 2035 mm × 765 mm × 1115 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Suspension Front | Telescopic, with anti-friction bush |
| Kerb Weight | 146 kg |
| Fuel Tank (Reserve / Usable) | 15 L |
| Suspension Rear | 5-way adjustable Nitrox shock absorber |
| Brake Size Front | 260 mm Disc |
| Brake Size Rear | 230 mm Disc |
| Tyre Front | 90/90-17, Tubeless |
| Tyre Rear | 120/80-17, Tubeless |
| Brake Type Front | Hydraulic Disc Brake |
| Brake Type Rear | Disc |
| System | 12 V Full DC |
| Head Lamp (Low Beam) | 12V, 55W (Low) |
| Head Lamp (High Beam) | 12V, 55W (High) |
_1759838059.png)
ExhausTEC
Leave crowds behind with better pick up from advanced ExhausTEC which boosts torque even at low RPM.
4 Stroke DTSi Twin-Spark 180 cc Engine
Ride easily through jams and zoom past open freeways, with a revolutionary DTSi engine which deliver superior power and of torque. A digital CDI unit and the twin spark system ensure optimal fuel combustion and stable power delivery.
Nitrox Twin Suspension & Wider Tyres
Overcome terrain challenges and tricky riding patches with increased stability from advanced 5-way adjustable rear shock absorbers. The telescopic front fork with anti-friction bushing and a 1345mm broad wheelbase improve comfort for both rider and pillion.
Digital Speedometer
One glance, and you see on-road statistics from an intelligent digital console with a low fuel indicator, neutral blinker, low battery display and self-cancelling indicator.
12 V full DC headlamp
Ride by night with clear visibility from a 12V full DC headlamp that throws a consistent beam at any speed.

Speak with Us – Enquire Now!
HEAD OFFICE
# 1 Dib Ware House,
Al Quoz Industrial Area No # 4,
Near Al Ahli Driving School, Dubai (UAE)
INDIA OFFICE
L-19 Green Park Main,
New Delhi-110016 (INDIA)
Reach Us - Enquiry
Send Your Inquiry
Drop us a line and we’ll get back to you within 48 hours of business days.
Careers at RK Globals
Explore opportunities to grow with us and shape the future of global distribution.
Contact Info:
Give us a call or drop by anytime during our office hours. We endeavour to respond to all enquiries within 24-48 hours on business days and will be happy to answer your questions.