Find What You’re Looking For
PULSAR 150 NEON
Meet the sportiest 150 ever. This bike is loved for its aggressive dagger-edged graphics, carbon fibre accents, and the iconic wolf-eyed headlamp. There's nothing on this icon that goes unnoticed.The All New Pulsar 150 Neon 2019 collection comes with a young and peppy styling along with a sporty appeal.
Quick highlights
Displacement
149.50 cc
Transmission
Manual
Fuel Type
Petrol

Hassle Free Delivery
Peace of mind
Best Buying Experience
We share happiness
After-Sale Service
Best Service Offered
Detailed Specifications
| Type | 4-Stroke, 2-Valve, Twin Spark BSVI Compliant DTS-I FI Engine |
| Max Power | 10.3 kW (14 PS) @ 8500 rpm |
| Max Torque | 13.25 Nm @ 6500 rpm |
| Displacement | 149.50 cc |
| Starting | Electric & Kick Start |
| Wheel Base | 1320 mm |
| Length x Width x Height | 2055 mm x 755 mm x 1060 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Suspension Front | Telescopic, with anti-friction bush |
| Suspension Rear | Twin Shock absorber, Gas filled with Canister |
| Kerb Weight | 144 kg |
| Fuel Tank (Reserve / Usable) | 15 L |
| Brake Size Front | 260 mm Disc |
| Brake Size Rear | 130 mm Drum |
| Tyre Front | 80/100 x 17, 46P Tubeless |
| Tyre Rear | 100/90 x 17, 55P Tubeless |
| Brake Type Front | Disc |
| Brake Type Rear | Drum |
| System | DC, 12V, 8Ah VRLA |
| Head Lamps | 35/35 W with 2 Pilot Lamps, With AHO (Auto Headlamp On) |
_1759836278.png)
New Thrilling Styling
Colour-coordinated headlamp eyebrows, Pulsar logo, side-panel mesh and alloy grab rail. Colored 3D variant logo on the rear cowl and the colored alloy wheel decal giving it a premium sports bike appearance. Ensuring nothing in the bike goes unnoticed.
5-step adjustable nitrox rear shock absorbers
Designed to ensure maximum comfort for the rider with its upright seating position, smooth suspension with 5-step adjustable nitrox rear shock absorbers along with contoured seats and 43 cm alloy wheels.
Disc Brake & Tubeless Tyres
240 mm ventilated front disc brake along with wide and grippy tubeless tires that ensures proper road grip and quicker as well as safer braking. A light sensitive digital cockpit and 12V full DC headlamp ensuring a constant light beam for great day-night visibility....
Twin Spark DTS-i Engine
At the core has the trusted 149 cc DTS-i engine which makes it unmatched in terms of performance amongst bikes in its class. Patented technologies like DTS-i and ExhausTEC provide the Pulsar with class leading 14 PS power and enhanced 13.4 Nm torque.

Speak with Us – Enquire Now!
HEAD OFFICE
# 1 Dib Ware House,
Al Quoz Industrial Area No # 4,
Near Al Ahli Driving School, Dubai (UAE)
INDIA OFFICE
L-19 Green Park Main,
New Delhi-110016 (INDIA)
Reach Us - Enquiry
Send Your Inquiry
Drop us a line and we’ll get back to you within 48 hours of business days.
Careers at RK Globals
Explore opportunities to grow with us and shape the future of global distribution.
Contact Info:
Give us a call or drop by anytime during our office hours. We endeavour to respond to all enquiries within 24-48 hours on business days and will be happy to answer your questions.