Find What You’re Looking For
PULSAR N160
Own the streets with intoxicating acceleration and everyday rideability of the new refined engine. 16 PS (11.7 kW) Power, 14.65 Nm Torque, Twin Spark, Oil-cooled DTS-i engine.
Quick highlights
Displacement
164.82 cc
Transmission
Manual
Fuel Type
Petrol
_1759845351.png)
Hassle Free Delivery
Peace of mind
Best Buying Experience
We share happiness
After-Sale Service
Best Service Offered
Detailed Specifications
| Type | Single cylinder, 4-stroke, SOHC, 2-valve, Oil-cooled, FI |
| Max Power | 11.7 kW (16 PS) @ 8750 rpm |
| Max Torque | 14.65 Nm @ 6750 rpm |
| Displacement | 164.82 cc |
| Transmission | Constant mesh 5-speed |
| Wheel Base | 1358 mm |
| Frame Type | Tubular Frame with Engine as stressed member |
| Length × Width × Height | 1989 mm × 743 mm × 1050 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Suspension Front | Telescopic, 37 mm (Dual Channel ABS) |
| Kerb Weight | 154 kg |
| Fuel Tank (Reserve / Usable) | 14 L |
| Suspension Rear | Monoshock with Nitrox |
| Brake Size Front | Dual Channel ABS, 300 mm Disc |
| Brake Size Rear | Dual Channel ABS, 230 mm Disc |
| Tyre Front | 100/80-17 Tubeless |
| Tyre Rear | 130/70-17 Tubeless |
| Brake Type Front | Dual Channel ABS Disc |
| Brake Type Rear | Dual Channel ABS Disc |
| System | 12 V DC |
| Tail Lamps | LED Tail lamp with Glitter pattern |
| Head Lamps | Bi-functional LED projector headlamp with LED DRLs |
_1759845708.png)
All-New Refined Engine
Own the streets with intoxicating acceleration and everyday rideability of the new refined engine.
16 PS (11.7 kW) Power, 14.65 Nm Torque, Twin Spark, Oil-cooled DTS-i engine.
Dual Tone Aesthetics
Dynamic interplay of premium metallised dual colours. Darker in the front and lighter towards the rear, it emphasizes the contours of the beast.
Best-in-class Front Suspension*
Tackling streets will now be a breezy affair with the best-in-class 37 mm Telescopic front forks that ensure great handling and agility
Dual Channel ABS Braking Technology*
Take charge of emergency braking with full confidence. Our twin-channel ABS feature comes into action ensuring wheels do not lock or subsequently skid on any surface.

Speak with Us – Enquire Now!
HEAD OFFICE
# 1 Dib Ware House,
Al Quoz Industrial Area No # 4,
Near Al Ahli Driving School, Dubai (UAE)
INDIA OFFICE
L-19 Green Park Main,
New Delhi-110016 (INDIA)
Reach Us - Enquiry
Send Your Inquiry
Drop us a line and we’ll get back to you within 48 hours of business days.
Careers at RK Globals
Explore opportunities to grow with us and shape the future of global distribution.
Contact Info:
Give us a call or drop by anytime during our office hours. We endeavour to respond to all enquiries within 24-48 hours on business days and will be happy to answer your questions.