Find What You’re Looking For
PULSAR NS125
Never fall short when on the road. The 8.68 kW (11.8 PS) powerful DTS-i engine and 10.8 Nm torque gives an unmatched pick-up.The telescopic front and a 5-step Nitrox rear suspension provide great handling and stability. The contoured seats provide additional comfort to both rider and pillion.
Quick highlights
Displacement
124.45 cc
Transmission
Manual
Fuel Type
Petrol
_1759830717.png)
Hassle Free Delivery
Peace of mind
Best Buying Experience
We share happiness
After-Sale Service
Best Service Offered
Detailed Specifications
| Type | 4-Stroke, Single Cylinder, Air-Cooled |
| Max Power | 12 PS @ 8500 rpm |
| Max Torque | 10.78 Nm @ 6500 rpm |
| Displacement | 124.4 cc |
| Wheel Base | 1325 mm |
| Length x Width x Height | 1995 mm x 765 mm x 1045 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Suspension Front | 130 mm Fork Travel |
| Suspension Rear | Twin Shocks, 105 mm Rear Wheel Travel |
| Kerb Weight | 125 kg |
| Fuel Tank (Reserve / Usable) | 10.5 L |
| Brake Size Front | 240 mm Disc |
| Brake Size Rear | 130 mm Drum |
| Tyre Front | 2.75 x 17 Tube Type |
| Tyre Rear | 100 / 90 x 17 Tube Type |
| Brake Type Front | Hydraulic Disc Brake |
| Brake Type Rear | Drum Brake (With CBS) |
| System | 12 V DC |
| Battery | 12V 5Ah MF |
| Head Lamps | 12V 35/35W |
_1759835290.png)
Air-Cooled Engine
Don’t let the heat of tricky riding situations beat you down. Advanced air-cooling ensures engine performance stays optimal while keeping temperatures in check.
Exhaustec
Pace onward with better pick up even at low RPM from advanced ExhausTEC technology.
Front Disc Brake
Dart through bustling city lanes with confidence from a 240mm front disc and 130mm rear disc brake that keep you safe, and in control.
Fuel Injection
Harness steady power on the streets from fuel injection to boost engine performance on demand.
12 V full DC headlamp
A steady beam at any speed from a 12V full DC headlamp.

Speak with Us – Enquire Now!
HEAD OFFICE
# 1 Dib Ware House,
Al Quoz Industrial Area No # 4,
Near Al Ahli Driving School, Dubai (UAE)
INDIA OFFICE
L-19 Green Park Main,
New Delhi-110016 (INDIA)
Reach Us - Enquiry
Send Your Inquiry
Drop us a line and we’ll get back to you within 48 hours of business days.
Careers at RK Globals
Explore opportunities to grow with us and shape the future of global distribution.
Contact Info:
Give us a call or drop by anytime during our office hours. We endeavour to respond to all enquiries within 24-48 hours on business days and will be happy to answer your questions.